Mamo! Tato!
Za dwa tygodnie kończę 6 miesięcy!
Czas tak szybko biegnie, prawda?
Chciałbym już powoli się wdrażać,
bo za tydzień rozpoczynam prawdziwą
“jedzeniową” przygodę!
Wchodzę w 25. tydzień życia
PIERWSZY TYDZIEŃ
Rozszerzania Diety Niemowląt Karmionych Piersią
ok. 25 t.ż. dziecka
Ostrożnie wprowadzamy
PIERWSZE WARZYWA
Wszystkie poniższe wskazówki są jedynie ogólnymi zaleceniami.
CO CZEKA NAS W TYM TYGODNIU?
Pierwszy tydzień rozszerzania diety, to kilka drobnych kroków w stronę nowej jedzeniowej przygody. Mimo, że porcje będą niewielkie, złożone zaledwie z dwóch warzyw, to i tak jest to ogromna zmiana dla organizmu dziecka. Pierwsze spotkanie z posiłkiem innym niż mleko matki jest nie tylko nowym doświadczeniem pod względem smaku, ale również nowością dla dojrzewającego układu pokarmowego.
PRZYKŁADOWY SCHEMAT ŻYWIENIA
NA PIERWSZE DNI ROZSZERZANIA DIETY
DZIEŃ 1.
BROKUŁ BIO
DZIEŃ 2.
tylko Mleko
DZIEŃ 3.
ZIEMNIAK BIO
DZIEŃ 4.
tylko Mleko
DZIEŃ 5.
Brokuł Bio + ziemniak Bio
DZIEŃ 6.
Brokuł Bio + ziemniak Bio
DZIEŃ 7.
Brokuł Bio + ziemniak Bio
W początkowych dniach proponuje się podawanie nowego pokarmu z utrzymaniem jednodniowej przerwy. Dlatego drugi i czwarty dzień pozostają bez produktów uzupełniających. Na te dni zawieszamy rozszerzanie diety.
OBJAŚNIENIA DO SCHEMATÓW
- W proponowanych schematach żywienia nowy produkt zaznaczam INNYM KOLOREM i wielkimi literami.
- Ponieważ niewłaściwa reakcja organizmu może pojawić się przy drugim podaniu danego produktu, oznaczam je tłustą czcionką.
- Czcionka zwykła oznacza te produkty, które dziecko już zna i toleruje.
- Z uwagi na ryzyko ewentualnych nietolerancji pokarmowych powinno unikać się wprowadzania do menu kilku nowych produktów w ciągu jednego dnia. Nasze propozycje uwzględniają tę zasadę.
- Nowy produkt podajemy w małej ilości (1-2 łyżeczki/dzień). Przygotowane danie powinno łączyć ze sobą dowolną ilość produktów już znanych z niewielką ilością produktu nowego. Zawsze ważna jest wnikliwa obserwacja dziecka, a wszystko, co niepokoi Rodzica powinno być odnotowane.
- Pamiętaj, nasze menu jest tylko propozycją. Możesz zmieniać kolejność wprowadzanych produktów. Możesz też mniej intensywnie rozszerzać asortyment. Wybór warzyw, potem mięs, zbóż, owoców zawsze uzależniaj od dostępności produktów najwyższej jakości. Podaj taki produkt, który jest dla Ciebie dostępny, a oznaczony jest symbolem BIO (pochodzący z kontrolowanych ekologicznych upraw i hodowli). Jeśli dokonujesz zamian, proponuję w początkowym etapie omijać warzywa wzdymające, takie jak: kapusta, cebula, czosnek, pory, nasiona strączkowe (soczewica, itp.), ogórki świeże, rzodkiewka, rzepa, kalarepa, fasolka szparagowa, groszek zielony, więcej piszemy TUTAJ.
AKCESORIA DO PRZYRZĄDZANIA DAŃ ORAZ KARMIENIA NIEMOWLĘCIA
Dania dla niemowląt powinny być przygotowywane w garnkach z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Dobrze, jeśli garnek wyposażony jest w sito. Mamy wtedy możliwość gotowania na parze, przez co gotowane danie będzie miało wyższą wartość odżywczą. Jednym z przykładów jest WMF MiniGarnek.
Wielu rodziców korzysta z wielofunkcyjnych przyrządów, w których można zarówno ugotować danie, jak i zblendować je. Trudno jednak znaleźć produkt, który byłby zbudowany z bezpiecznych materiałów (stal nierdzewna, szkło), spełniał wszystkie potrzebne funkcje, a dodatkowo jego cena byłaby umiarkowana.
Opinie i propozycje Rodziców zbieramy na stronie Fb (tutaj)
Pierwsze pokarmy uzupełniające podaje się dziecku łyżeczką. W opinii PTGHiŻDz łyżeczka powinna być twarda np. metalowa i płaska tak aby sprzyjać prawidłowej reakcji ruchowej dziecka [3]. O tym, jak ważną rolę spełnia łyżeczka, piszemy np. TUTAJ.
Wodę początkowo należy podawać również z łyżeczki. W dalszej kolejności należy rozpocząć naukę picia z otwartego kubka. Może to być np. porcelanowy kieliszek do jajka.
WIELKOŚĆ POSIŁKU W PIERWSZYCH DNIACH ROZSZERZANIA DIETY
Posiłek zaplanowany na pierwszy, a potem trzeci dzień należy tak przygotować, aby otrzymać około dwóch łyżeczek gotowego dnia. Będzie to zgodne z zaleceniem podawania niemowlętom nowych produktów w takich właśnie, niewielkich ilościach.
Jeśli pierwszy kontakt z nowym pokarmem zakończył się jedynie polizaniem łyżeczki, można podjąć kolejną próbę w ciągu dnia. należy pamiętać, że danie nie powinno być przechowywane w temperaturze pokojowej dłużej niż dwie godziny (więcej nt. bezpieczeństwa przechowywania posiłków piszemy TUTAJ).
Warzywa już znane, tolerowane podajemy w ilościach zależnych od apetytu dziecka. Dlatego w piątym i następnych dniach naszego schematu, Rodzic tworzy danie z dowolnej ilości brokułu i ziemniaka (oba warzywa już znane).
Warzywa gotujemy razem i łączymy w jedno danie.
Szerzej na temat wielkości posiłków będziemy pisać przy okazji omawiania proponowanych dań w następnych tygodniach.
KONSYSTENCJA PIERWSZYCH DAŃ
W większości dokumentów zalecaną konsystencją pierwszych posiłków jest gładkie puree. Ponieważ często zdarza się, że dziecko odrzuca pokarm, w którym znajdują się grudki, ważnym jest, aby dania miały jednolitą konsystencję, bez grudek.
Akceptacja pokarmów o konsystencji innej niż płynna (mleko) czy papkowata (dania rozszerzające dietę) rozwija się wraz z nabywaniem umiejętności oralnych.
Niewskazane jest podawanie rozwodnionego dania przez butelkę ze smoczkiem. Umiejętność żucia i gryzienia nabywana jest do ukończenia 24. m.ż., szczególnie intensywnie rozwija się w okolicach 10. m.ż dziecka. Temat będziemy omawiać przy okazji następnych etapów rozszerzania diety, a podsumowanie znajdziecie państwo TUTAJ.
JAK PRZYRZĄDZIĆ PIERWSZY POSIŁEK?
PORA PODANIA POSIŁKU
Posiłek podajemy niemowlęciu o dowolnej porze dnia, ale nie późnym wieczorem. Rodzic musi mieć możliwość obserwacji dziecka, i ewentualnej szybkiej reakcji w przypadku jakichkolwiek problemów dotyczących tolerancji danego produktu.
WARTO PRZESTRZEGAĆ KILKU ZASAD:
- Wybierz miły czas. Postaraj się nie być zmęczoną i poddenerwowaną.
- Nie wybieraj późnego wieczoru. Możesz przespać ewentualne niepokojące objawy.
- Jeśli dziecko jest głodne podaj mu pierś. Postaraj się, żeby długość karmienia zaspokoiła pierwszy głód dziecka. W ten sposób będzie spokojne, a pierwsze spotkanie z nowością przyniesie mu miłe odczucia.
- Po upływie dowolnego czasu, który według Ciebie pozwoli niemowlęciu przyjąć posiłek, a jednocześnie nie jest czasem na następne karmienie spróbuj zaproponować dziecku przygotowane danie.
- Pamiętaj, to ma być niezwykle miły czas. Nikt niczego nie musi od razu. Twój uśmiech, nieustanne pochwały i zachwyty wpłyną na to, z czym Twoje Maleństwo będzie kojarzyło sobie czas karmienia.
- Zakończ Waszą pierwszą przygodę dostawieniem do piersi. W ten sposób dostarczysz niemowlęciu tłuszcz, który pozwoli dobrze przyswoić wszystkie witaminy zawarte w warzywach.
- Ech…! Jak się cieszę, że Bóg w swojej dobroci pozwolił i mnie być mamą! : )
WODA
Dopóki niemowlę karmione jest wyłącznie pokarmem matki, otrzymuje wystarczającą ilość płynów.
W drugim półroczu życia zapotrzebowanie na wodę rośnie w zależności od rodzaju spożywanych produktów, oraz sposobu ich przyrządzenia i wynosi około 800-1000ml/dobę.
- wodę z mleka matki,
- wodę dodaną podczas przyrządzania posiłku
- wodę obecną w żywności..
KIEDY PODAWAĆ WODĘ?
Jeżeli Rodzic wprowadzi do menu dziecka gęstą kaszkę, jajko, rybę, mięso, to potrzeba wody będzie większa. Pojawienie się w jadłospisie, choćby sporadycznie suchych produktów zbożowych, takich jak chrupki, zboża ekspandowane (obu produktów nie polecamy, więcej piszemy tutaj), tym bardziej zwiększy zapotrzebowanie na płyny.
JAKA WODA DLA NIEMOWLĘCIA DO PICIA?
Według stanowiska Polskiej Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń dotyczących spożycia wody, najlepszym wyborem dla małych dzieci jest woda niskozmineralizowana butelkowana źródlana lub mineralna spełniająca następujące kryteria:
- niskozmineralizowana, tzn. do 500 mg/l
- niskosodowa, tzn. <20 mg/l
- niskosiarczanowa, tzn. <20 mg/l
- o niskiej zawartości fluorków, tzn. <0,7 mg/l)
- o niskiej zawartości azotanów, tzn. <10 mg/l
- o niskiej zawartości azotynów, tzn. <0,02 mg/l)
Jak w przypadku każdego produktu spożywczego, jakość i bezpieczeństwo wody uzależnione są również od rodzaju opakowania. Niezaprzeczalnie najwłaściwszym materiałem jest szkło.
JAKA WODA DO GOTOWANIA?
Naturalne wody mineralne służą do picia, a nie do przyrządzania posiłków. W drugim przypadku używamy zwykłej wody wodociągowej.
Ze względu na ryzyko zanieczyszczenia azotanami i azotynami szczególnie niebezpieczne może być stosowanie wody studziennej.
GDZIE KUPIĆ WODĘ, JAKĄ WODĘ WYBRAĆ
Na dzień dzisiejszy najlepszym wyborem jest woda Baby Zdrój w szkle, która spełnia wszystkie wyżej wymienione kryteria oraz posiada certyfikat Instytutu Matki i Dziecka.
Najłatwiej zakupić ją bezpośrednio u producenta:
ZAPRASZAMY CIĘ RÓWNIEŻ
DO INNYCH TREŚCI:
Adiel.pl jest platformą internetową, która umożliwia Użytkownikom skorzystanie z usług o charakterze medycznym świadczonych przez specjalistów w dziedzinie. Dzięki korzystaniu z adiel.pl Użytkownicy mogą uzyskać porady pozwalające na wprowadzenie i przestrzeganie zasad zbilansowanego i zdrowego odżywiania. Usługi świadczone przez nas nie zastępują konsultacji z lekarzem i właściwych badań diagnostycznych oraz nie mogą być traktowane jako podstawa do stosowania jakichkolwiek produktów leczniczych czy metod terapii i leczenia.