JAKA KASZKA,
JAKIE WARZYWA?
GDZIE JE KUPIĆ?
Gdzie kupić mięso, pstrąga, wodę?
1. JAKOŚĆ - SPRAWA NADRZĘDNA
Wybitni specjaliści zajmujący się medycznymi aspektami żywienia niemowląt i małych dzieci, z całą stanowczością podkreślają, że koniecznym jest, aby pożywienie dzieci w ciągu pierwszych 3 lat ich życia, istotnie różniło się od żywności osób dorosłych.
Poziomy zanieczyszczeń, które nie stanowią ryzyka dla osób dorosłych, dla niemowląt i małych dzieci są niebezpieczne ze względu na nie w pełni dojrzały układ odpornościowy, który nie zapewnia skutecznej ochrony przed czynnikami szkodliwymi.
Żywność, która nie jest najwyższej jakości może zawierać mikotoksyny, metale ciężkie, azotany, pozostałości środków ochrony roślin, dodatki do żywności oraz inne substancje, które uniemożliwiają najlepszy z możliwych rozwój dziecka.
Jeśli temat jest dla Ciebie interesujący i chcesz wiedzieć więcej, wejdź tutaj i zapoznaj się z ogłoszonym raportem pod patronatem honorowym PZH przygotowanym przez najlepszych specjalistów w dziedzinie żywienia dzieci.
2. ŻYWNOŚĆ Z CERTYFIKATEM BIO
Zgodnie z tym, o czym pisaliśmy wyżej, w żywieniu małych dzieci należy stosować produkty pochodzące z upraw i hodowli bezpiecznych, kontrolowanych.
Mimo, że w społeczeństwie produkty Bio uznawane są za coś nienormalnego, wyjątkowego, a Rodzice stosujący takie produkty za przewrażliwionych, wręcz głupich i naiwnych, to warto pamiętać, że jeśli zmuszeni jesteśmy do zakupu produktów spożywczych w handlu, to nie ma lepszych, mądrzejszych opcji niż zakup produktów certyfikowanych. Produkty Bio, Eko, Organic są jedyną logiczną alternatywą dla żywności konwencjonalnej. Dziś słowo BIO jest górnolotne, a w rzeczywistości oznacza produkt, który rośnie zwyczajnie, naturalnie, bez ingerencji człowieka nastawionej na zysk.
BIO/EKO/Organic ————
Nie znaczy wyjątkowe.
Nie znaczy dziwne, inne, przeznaczone dla snobów.
BIO znaczy zwykłe, n o r m a l n e, NIE-zepsute przez człowieka.
Znaczy takie, jak zostało zaplanowane przez Boga-Stwórcę, zwykłe.
Przeznaczone dla Rodziców dojrzałych, szukających najlepszych rozwiązań dla tych, o których dbają.
PAMIĘTAJ!
Na opakowaniu każdego zakupionego ekologicznego produktu, oprócz znaku zielonego liścia musi znajdować się napis: „produkt rolnictwa ekologicznego” lub „Rolnictwo ekologiczne – system kontroli WE” oraz specjalny kod informujący o jednostce certyfikującej, która kontroluje producenta.
3. WARZYWA I OWOCE
Na pierwsze tygodnie będziesz potrzebował Rodzicu raczej tych łagodnych w smaku, i nie wzdymających warzyw. Poszukaj brokułów, cukinii, ziemniaków, marchwi, pietruszki. Kolejne tygodnie przyniosą potrzebę urozmaicania tej grupy produktów.
Jeśli lubisz ostrożność, to z racji na dużą zawartość błonnika, takie warzywa jak wszystkie kapustne (również brukselka), cebula, czosnek, pory, nasiona strączkowe (soczewica, itp.), ogórki świeże, brukiew, rzodkiewka, rzepa, kalarepa, fasolka szparagowa, groszek zielony zostaw na trochę później.
Warto wiedzieć, że ogród teściów, znajomych – niestety nie zawsze ściśle łączy się z bezpieczeństwem. Ważne jest na ile uprawa jest ekologiczna, na ile teren daleki od tras szybkiego ruchu, kominów, ścieków, cmentarzy, sąsiadów prowadzących działalność związaną z wykorzystywaniem rozpuszczalników, olejów, i innych toksycznych związków.
Nie kupuj dla niemowlęcia kiełków! Według wielu doniesień, największą ilość zakażeń bakteryjnych, niezwykle groźnych dla życia niemowląt spowodowanych jest spożyciem przez małe dzieci kiełków. Opinię taką wyraziła również w ostatniej naszej rozmowie prof. dr hab. n. med. Halina Weker, jeden z najznakomitszych specjalistów ds. żywienia dzieci. Niebezpieczeństwo spowodowane jest warunkami hodowli, które sprzyjają silnemu namnażaniu się m.in. bakterii Escherichia Coli (również w produktach Bio).
GDZIE KUPIĆ warzywa i owoce?
Coraz więcej sklepów stacjonarnych prowadzi sprzedaż warzyw i owoców bio. Osobiście najczęściej robimy zakupy w sklepach: Lidl, Netto, Carrefour, Kaufland oraz w sklepach on-line, np. Polskie Eko Zagrody – http://www.polskieekozagrody.pl
Świeże warzywa i owoce można też kupić poprzez platformę Allegro:
Powyższe linki zawierają sprzedawców, którzy źle oznaczyli swoje produkty. Ogromnie proszę o dokładne sprawdzanie, czy owoc/warzywo są BIO/EKO/Organic.
Jest też wiele sklepów internetowych handlujących warzywami, owocami oraz mięsem Bio, niestety większość z nich obsługuje tylko wybrane obszary naszego kraju, np. Frisco, stąd trudno polecać nam konkretne sklepy.
5. RYBY
Na dzień dzisiejszy, jedyną rybą która w naszej opinii może być polecana, to Pstrąg Bio. Ryba ta jest zasobna w kwasy DHA, EPA, a nie ma bezpośredniego kontaktu z toksynami wypełniającymi dzisiejsze morza i oceany.
🛒 POLECANE MIEJSCE ZAKUPU PSTRĄGA bIO:
Gorszym wyborem, ale wydaje się dopuszczalnym jest Łosoś Bio. Ryba w postaci mrożonej dostępna jest np. w sklepach Kaufland (zobacz)
Więcej na temat wartości odżywczych ryb, ich jakości pisaliśmy przy okazji omawiania trzeciego tygodnia rozszerzania diety – TUTAJ.
5. JAJA
Jaja Bio, dostępne są w wielu marketach (biedronka, Lidl, Carrefour…)
6. WODA
Biorąc pod uwagę, że najbezpieczniejszym i najzdrowszym opakowaniem jest szkło, zakup odpowiedniej wody nie jest prostym.
Na dzień dzisiejszy najlepszym wyborem jest woda Baby Zdrój w szkle, którą najłatwiej zakupić bezpośrednio u producenta -> wejdź tutaj.
ZAPRASZAMY CIĘ RÓWNIEŻ
DO INNYCH TREŚCI:
Adiel.pl jest platformą internetową, która umożliwia Użytkownikom skorzystanie z usług o charakterze medycznym świadczonych przez specjalistów w dziedzinie. Dzięki korzystaniu z adiel.pl Użytkownicy mogą uzyskać porady pozwalające na wprowadzenie i przestrzeganie zasad zbilansowanego i zdrowego odżywiania. Usługi świadczone przez nas nie zastępują konsultacji z lekarzem i właściwych badań diagnostycznych oraz nie mogą być traktowane jako podstawa do stosowania jakichkolwiek produktów leczniczych czy metod terapii i leczenia.