JAKA KASZKA,
JAKIE WARZYWA?
GDZIE JE KUPIĆ?
Gdzie kupić mięso, łososia, wodę?

1. JAKOŚĆ - SPRAWA NADRZĘDNA
Wybitni specjaliści zajmujący się medycznymi aspektami żywienia niemowląt i małych dzieci, z całą stanowczością podkreślają, że koniecznym jest, aby pożywienie dzieci w ciągu pierwszych 3 lat ich życia, istotnie różniło się od żywności osób dorosłych.
Poziomy zanieczyszczeń, które nie stanowią ryzyka dla osób dorosłych, dla niemowląt i małych dzieci są niebezpieczne ze względu na nie w pełni dojrzały układ odpornościowy, który nie zapewnia skutecznej ochrony przed czynnikami szkodliwymi.
Żywność, która nie jest najwyższej jakości może zawierać mikotoksyny, metale ciężkie, azotany, pozostałości środków ochrony roślin, dodatki do żywności oraz inne substancje, które uniemożliwiają najlepszy z możliwych rozwój dziecka.
Jeśli temat jest dla Ciebie interesujący i chcesz wiedzieć więcej, wejdź tutaj i zapoznaj się z ogłoszonym raportem pod patronatem honorowym PZH przygotowanym przez najlepszych specjalistów w dziedzinie żywienia dzieci.
2. ŻYWNOŚĆ Z CERTYFIKATEM BIO
Zgodnie z tym, o czym pisaliśmy wyżej, w żywieniu małych dzieci należy stosować produkty pochodzące z upraw i hodowli bezpiecznych, kontrolowanych.
Mimo, że w społeczeństwie produkty Bio uznawane są za coś nienormalnego, wyjątkowego, a Rodzice stosujący takie produkty za przewrażliwionych, wręcz głupich i naiwnych, to warto pamiętać, że jeśli zmuszeni jesteśmy do zakupu produktów spożywczych w handlu, to nie ma lepszych, mądrzejszych opcji niż zakup produktów certyfikowanych. Produkty Bio, Eko, Organic są jedyną logiczną alternatywą dla żywności konwencjonalnej. Dziś słowo BIO jest górnolotne, a w rzeczywistości oznacza produkt, który rośnie zwyczajnie, naturalnie, bez ingerencji człowieka nastawionej na zysk.
BIO/EKO/Organic ————
Nie znaczy wyjątkowe.
Nie znaczy dziwne, inne, przeznaczone dla snobów.
BIO znaczy zwykłe, n o r m a l n e, NIE-zepsute przez człowieka.
Znaczy takie, jak zostało zaplanowane przez Boga-Stwórcę, zwykłe.
Przeznaczone dla Rodziców dojrzałych, szukających najlepszych rozwiązań dla tych, o których dbają.
PAMIĘTAJ!
Na opakowaniu każdego zakupionego ekologicznego produktu, oprócz znaku zielonego liścia musi znajdować się napis: „produkt rolnictwa ekologicznego” lub „Rolnictwo ekologiczne – system kontroli WE” oraz specjalny kod informujący o jednostce certyfikującej, która kontroluje producenta.
3. WARZYWA I OWOCE
Na pierwsze tygodnie będziesz potrzebował Rodzicu raczej tych łagodnych w smaku, i nie wzdymających warzyw. Poszukaj brokułów, cukinii, ziemniaków, marchwi, pietruszki. Kolejne tygodnie przyniosą potrzebę urozmaicania tej grupy produktów.
Jeśli lubisz ostrożność, to z racji na dużą zawartość błonnika, takie warzywa jak wszystkie kapustne (również brukselka), cebula, czosnek, pory, nasiona strączkowe (soczewica, itp.), ogórki świeże, brukiew, rzodkiewka, rzepa, kalarepa, fasolka szparagowa, groszek zielony zostaw na trochę później.
Warto wiedzieć, że ogród teściów, znajomych – niestety nie zawsze ściśle łączy się z bezpieczeństwem. Ważne jest na ile uprawa jest ekologiczna, na ile teren daleki od tras szybkiego ruchu, kominów, ścieków, cmentarzy, sąsiadów prowadzących działalność związaną z wykorzystywaniem rozpuszczalników, olejów, i innych toksycznych związków.
Nie kupuj dla niemowlęcia kiełków! Według wielu doniesień, największą ilość zakażeń bakteryjnych, niezwykle groźnych dla życia niemowląt spowodowanych jest spożyciem przez małe dzieci kiełków. Opinię taką wyraziła również w ostatniej naszej rozmowie prof. dr hab. n. med. Halina Weker, jeden z najznakomitszych specjalistów ds. żywienia dzieci. Niebezpieczeństwo spowodowane jest warunkami hodowli, które sprzyjają silnemu namnażaniu się m.in. bakterii Escherichia Coli (również w produktach Bio).
GDZIE KUPIĆ warzywa i owoce?
Coraz więcej sklepów stacjonarnych prowadzi sprzedaż warzyw i owoców bio. Osobiście najczęściej robimy zakupy w sklepach: Lidl, Netto, Carrefour, Kaufland oraz w sklepach on-line, np. Polskie Eko Zagrody – http://www.polskieekozagrody.pl
Jest wiele sklepów internetowych handlujących warzywami, owocami oraz mięsem Bio, niestety większość z nich obsługuje tylko wybrane obszary naszego kraju, np. Frisco, stąd trudno polecać nam konkretne sklepy.




4. KASZKI, KASZE
Z mąk będziemy przygotowywać pierwsze tzw. kaszki. Warto wiedzieć, że w przeważającej większości kaszka, to nic innego, jak mąka. Pod względem wartości odżywczych zdecydowany prym wiedzie mąka z amarantusa i gryczana. Zaraz po nich wartą uwagi jest mąka jaglana.
Pod koniec pierwszego r.ż., kiedy do diety niemowlęcia zostanie odpowiednio wprowadzony gluten (czytaj więcej) warto zakupić mąkę owsianą oraz mąkę lub kaszę jęczmienną. O wartości odżywczej mąk, kasz, płatków przeczytasz więcej przy okazji omawiania schematu na czwarty tydzień rozszerzania diety (tutaj).
Pamiętajmy, że mąki, kasze w swoim składzie zawierają dużo tłuszczów, które łatwo ulegają zepsuciu. Zadbajmy, żeby produkt miał długi termin przydatności i nie kupujmy zbyt dużych opakowań.
Jakie kaszki dla dziecka?

- Mąka (kaszka) powinna być produktem o prostym składzie. Bezmleczna. W opakowaniu nie powinno znajdować się nic innego, poza mąką.
Sprawdź, czy nie kupujesz produktu, który oprócz zboża zawiera modyfikowane mleko. Sprawdź, czy nie dodano związków farmaceutycznych (leków, suplementów). Zdarza się, że kaszka wzbogacana jest wieloma substancjami pochodzącymi z “apteki”, mimo że nazwa produktu nie zawiera odpowiedniej informacji.

- Mąka (kaszka) powinna być produktem nieprzetworzonym.
Sprawdź, czy kaszkę należy gotować 2-3 minuty (to dobry znak), czy też sposób użycia przewiduje rozpuszczenie kaszki w letniej wodzie. Drugi wariant wskazuje, że kaszka jest zupełnie niepotrzebnie dla organizmu niemowlęcia przetworzona, mimo, że nazwa handlowa produktu nie zawiera informacji, że jest to kaszka :”błyskawiczna”, “instant”.

- Ekspandowane, ekstrudowane – to sygnał, że produkt nie jest zupełnie prosty, nieprzetworzony.
Zadbajcie również o to, żeby nie kupować produktów ekspandowanych, ekstrudowanych. Dlaczego, pisaliśmy o tym tutaj.
Które kaszki polecamy?
✔️ Na początku rozszerzania diety
Warto zakupić mąki przygotowane z pojedynczych zbóż. Takie postępowanie daje nam możliwość obserwowania reakcji organizmu niemowlęcia na konkretny produkt (amarantus, gryka, proso…) i ewentualne wycofanie tego zboża, jeśli reakcja organizmu budzi nasz niepokój.
Ważnym jest też, żeby nie były to kilogramowe porcje, ponieważ początkowo niemowlę zjada małe ilości zbóż, stąd trudno będzie zmieścić się w zalecanym terminie ważności produktu.
Ogromnie wygodnym rozwiązaniem wydają się kaszki firmy Helpa Czary Mamy. Są to produkty najwyższej jakości, pakowane w niewielkich porcjach. W większości są produktami prostymi, nieprzetworzonymi. Po sprawdzeniu tolerancji na poszczególne zboża, można zakupić mieszankę najwartościowszych produktów, np. kaszkę jaglano, gryczaną z amarantusem.

✔️ W PÓŹNIEJSZYM ETAPIE
Kiedy niemowlę spożywa większe ilości zbóż, warto zakupić mąki Bio w większych opakowaniach. Zakupy takie wpływają na ogromne finansowe oszczędności. Kilogram produktu marki Helpa kosztuje 80-100 zł. Ten sam, wysokowartościowy produkt zakupiony w większych opakowaniach kosztuje około 15-20 zł/kg.

✔️ Druga połowa rozsz. diety
To odpowiedni czas na próby podania niemowlęciu kasz. Zmiana konsystencji z gładkiego puree na ziarenka jest dobrą drogą do urozmaicenia faktur spożywanych dań. Polecanymi przez nas kaszami będą kasza gryczana niepalona, jaglana, amarantus, a jeśli niemowlę miało już wprowadzony gluten, to również kasza jęczmienna, płatki owsiane i inne.
Opakowanie szklane, to dodatkowy atut. Niestety ogromnie wpływa na cenę.

GDZIE KUPIĆ kaszki i kasze?
Kaszki Czary Mamy oprócz sklepów internetowych, łatwo zakupić w sklepach Carrefour oraz Rossmann.
Kasze osobiście kupujemy na Allegro.

5. MIĘSA, RYBY, JAJA
Sztuką jest znaleźć mięso, które pochodzi ze zwierząt hodowanych, jak Stwórca zaplanował. W normalnych warunkach, bez żadnych przyspieszaczy wzrostu, bez antybiotyków, leków regulujących cykl płciowy, do tego karmionych zwykłą paszą, pozbawioną niebezpiecznych dodatków.
Mimo to, coraz więcej na rynku artykułów bardzo wysokiej jakości. Niestety cena, często jest bardzo wygórowana. Pocieszającym jest fakt, że niemowlę dziennie spożywa zaledwie 10-15g tej grupy produktów. Warto po zaopatrzeniu się na przykład w kurczaka Bio, zadbać o jego odpowiednie przechowanie, żeby mógł służyć dziecku dłużej niż kilka dni. Najlepszym sposobem jest mrożenie małych cząstek mięsa (tutaj).
Wspaniałym mięsem na sam początek będzie kurczak, królik i indyk. Potem proponuję, jak w każdej grupie urozmaicenie, czyli dania z użyciem niezwykle wartościowych rodzajów mięs: polędwicy wołowej, cielęciny, jagnięciny, gęsiny, schabu. W temacie ryb, przegląd handlu właściwie nie daje wyboru. Łosoś Jurajski, Bio, pstrąg tęczowy (łososiowy) Bio – to jedyne właściwe wyjścia.
Na temat wartości odpowiednich gatunków mięs, ryb przeczytacie Państwo przy okazji wprowadzania do menu danego produktu spożywczego (tutaj).
GDZIE KUPIĆ mięsa, odpowiednie ryby oraz jaja?
- Cielęcina Bio (łopatka, udziec)
- Indyk Bio
- Kurczak Bio
- Wieprzowina (schab) Bio
- Polędwica wołowa Bio
🛒 POLSKIE EKO ZAGRODY.PL
Nie lubię tej firmy, choć korzystam z niej często. Wspaniały asortyment zarówno mięs, jak i warzyw i owoców. Za to bardzo skomplikowany system transportu, choć w przeciwieństwie do innych sklepów on-line, produkty można zamówić do każdego zakątka Polski.
Dość uciążliwym jest też fakt, że nie ma na stronie aktualnego cennika. Otrzymamy go po wcześniejszym kontakcie telefonicznym. Wówczas co tydzień otrzymujemy wiadomość e-mail z wyszczególnionymi produktami i cenami. Wygląda to mniej więcej tak, jak tutaj.
- Gęś Bio
- Indyk Bio
- Kurczak Bio
- Kaczka Bio
- Królik Bio (sezonowo)
- Polędwiczka cielęca Bio
- Łopatka cielęca Bio
- Polędwica wołowa Bio
- Schab i polędwiczka wieprzowa Bio
- Polędwica wołowa Bio
🛒 KAUFLAND – stacjonarnie
- Kurczak Bio (okazjonalnie)
- Łosoś Bio mrożony (zobacz)
- Kurczak Zagrodowy (wysoka jakość)
- Kurczak z wolnego wybiegu (wysoka jakość)
- Królik (nie Bio, ale z chowu zagrodowego)
🛒 INNE
- Królik Bio oraz Kurczak Bio dla osób mieszkających w pobliżu Ostrowa Wlkp, Kalisza -> Kęszyce
- Kurczak -> oprócz Bio wartym uwagi jest kurczak rasy Premium. Tutaj piszemy o tym, jak powinna przebiegać hodowla, a tutaj, które kurczaki spełniają te wymogi.
🛒 Ryba (zawierająca WAŻNE DHA)
🛒 JAJA Bio
- Jaja w wielu marketach (na zdjęciu z Biedronki);

6. WODA
Według stanowiska Polskiej Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń dotyczących spożycia wody, najlepszym wyborem dla małych dzieci jest woda niskozmineralizowana butelkowana źródlana lub mineralna spełniająca następujące kryteria:
· niskozmineralizowana, tzn. do 500 mg/l
· niskosodowa, tzn. <20 mg/l
· niskosiarczanowa, tzn. <20 mg/l
· o niskiej zawartości fluorków, tzn. <0,7 mg/l)
· o niskiej zawartości azotanów, tzn. <10 mg/l
· o niskiej zawartości azotynów, tzn. <0,02 mg/l)
Biorąc pod uwagę, że najbezpieczniejszym i najzdrowszym opakowaniem jest szkło, zakup odpowiedniej wody nie jest prostym. Na dzień dzisiejszym najlepszym wyborem jest woda Baby Zdrój w szkle, którą najłatwiej zakupić bezpośrednio u producenta -> wejdź tutaj.

ZAPRASZAMY CIĘ RÓWNIEŻ
DO INNYCH TREŚCI:
Adiel.pl jest platformą internetową, która umożliwia Użytkownikom skorzystanie z usług o charakterze medycznym świadczonych przez specjalistów w dziedzinie. Dzięki korzystaniu z adiel.pl Użytkownicy mogą uzyskać porady pozwalające na wprowadzenie i przestrzeganie zasad zbilansowanego i zdrowego odżywiania. Usługi świadczone przez nas nie zastępują konsultacji z lekarzem i właściwych badań diagnostycznych oraz nie mogą być traktowane jako podstawa do stosowania jakichkolwiek produktów leczniczych czy metod terapii i leczenia.