Rozszerzanie Diety
Niemowląt Karmionych Piersią
TRZECI TYDZIEŃ
ok. 27 t.ż. dziecka
Wprowadzamy TŁUSTĄ RYBĘ
Wszystkie poniższe wskazówki są jedynie ogólnymi zaleceniami.
CO NOWEGO W TYM TYGODNIU?
- W trzecim tygodniu proponowanego przez nas schematu do menu wkracza TŁUSTA RYBA, produkt którego podaż może determinować rozwój intelektualny dziecka. Początkowo ryba będzie pojawiała się w miejsce mięsa. Za trzy tygodnie pojawi się w naszym schemacie jako osobne, niezależne od mięsa danie.
- W menu zaproponowaliśmy następujące NOWE PRODUKTY:
- Pstrąg Bio z Zielenicy
- Marchew
- Seler naciowy
- Kurczak
Zawsze możesz wprowadzać zmiany do naszych propozycji. Pamiętaj, aby dbać o jakość produktów. Ważnym jest też urozmaicenie asortymentowe, bo tylko ono jest gwarantem właściwego odżywienia organizmu.
PRZYKŁADOWY SCHEMAT ŻYWIENIA
W TRZECIM TYGODNIU ROZSZERZANIA DIETY
Zadbaj o to, aby poniższe składniki posiłków oznaczone były symbolem BIO (pochodziły z kontrolowanych upraw i hodowli).
DZIEŃ 1.
KURCZAK (ok. 15g), ziemniak, inne znane warzywa, np. dynia i cukinia
DZIEŃ 2.
Kurczak (ok. 15g), ziemniak, MARCHEW, inne znane warzywo, np. pietruszka
DZIEŃ 3.
Kurczak (ok. 15g), ziemniak, marchew, inne znane warzywo, np. brokuł
DZIEŃ 4.
Kurczak (ok. 15g), ziemniak, SELER NACIOWY, inne znane warzywo, np. dynia
DZIEŃ 5.
PSTRĄG BIO (ok. 15g), ziemniak, seler naciowy, inne znane warzywa np. marchew
DZIEŃ 6.
Pstrąg Bio (ok. 15g), ziemniak, inne znane warzywa np. brokuł, seler naciowy i pietruszka
DZIEŃ 7.
Królik (ok. 15g), ziemniak, inne znane warzywa, np. marchew, cukinia, pietruszka
Ugotowanie dania złożonego z warzyw i ryby jest proste i wygląda niemal dokładnie tak, jak gotowanie dania z mięsem (TUTAJ). Jedyną różnicą jest czas przyrządzania pstrąga. Małą porcję wystarczy gotować 6-8 minut (zawsze należy sprawdzić, czy porcja w środku jest dogotowana).
Dużą trudnością jest pozbycie się wszystkich ości, jednak dopóki dania przygotowujemy w postaci puree, problem praktycznie nie istnieje. Nawet, jeśli któraś z małych, cienkich ości trafi przez przypadek do dania, ostrza blendera sprawią, że przestanie być ona w jakikolwiek sposób zagrożeniem dla dziecka.
W naszej opinii najprostszym rozwiązaniem jest gotowanie kawałka ryby na parze, a dopiero po ugotowaniu i lekkim wystudzeniu oddzielenie skóry i ości. Sprawa jest wtedy o wiele prostsza.
Dla Państwa wygody proponowane przez nas schematy przewidują dania rybne dzień po dniu. Ugotowanie dwóch porcji ryby za jednym razem ułatwi prace kuchenne, a niemowlęciu zapewni najlepszy z możliwych dowóz cennych wartości odżywczych charakterystycznych dla ryb.
CZY RYBA JEST POTRZEBNA?
Według najnowszych szeroko zakrojonych badań, dbałość o dobrą rybę w menu niemowlęcia ma ogromny wpływ na rozwój intelektualny dziecka zgodny z potencjałem genetycznym. Ale nie tylko.
Żaden produkt spożywczy, oprócz tłustych ryb nie zawiera w swoim składzie znaczącej ilości kwasu dokozaheksaenowego (DHA), a kwas ten konieczny jest m.in. dla prawidłowego:
- rozwoju mózgu,
- procesów widzenia,
- sprzyja rozwojowi tolerancji immunologicznej, czyli zmniejsza ryzyko rozwoju alergii,
- jest strukturalnym składnikiem naszej skóry; odpowiada między innymi za zdrowie błony komórkowej, która stanowi podstawowy budulec naszej skóry, jednocześnie zmniejszając możliwość wystąpienia alergii, chroni ją przed uszkodzeniem.
Ryba przeznaczona dla niemowlęcia (również dla nas, dorosłych) musi spełniać dwa warunki:
- Powinna zawierać jak najwięcej kwasów DHA i EPA
- Bezwzględnie musi być bezpieczna
Które gatunki ryb zasobne są w DHA?
Zaproszę Państwa do prezentacji, która obrazuje zawartość tego składnika, który w rybach jest najważniejszy, czyli DHA (kwas dokozaheksaenowy) w kilku gatunkach ryb:
Jak łatwo odczytać z wykresu, najbogatszym źródłem poszukiwanych w żywności kwasów DHA (i EPA) jest łosoś oraz pstrąg. Mimo, że łosoś zajmuje pierwsze miejsce, to proponujemy tę rybę jako drugi wybór. Nawet jeśli mamy możliwość zakupu tej ryby z atestem Bio. Powodem jest duże prawdopodobieństwo, że bezpośredni kontakt ryby z naturalnym, choć tak bardzo w tej chwili NIEnaturalnym środowiskiem, wpływa degradująco na jakość i bezpieczeństwo mięsa tej ryby.
Pstrąg jest również wspaniałym źródłem cynku, tiaminy oraz ogromnie ważnych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (PUFA). Nie jest jednak zasobny w żelazo. Zawiera go zaledwie tyle, ile filet z kurczaka, stąd od 6. tygodnia rozszerzania diety, w naszych schematach pojawią się dni, w których niemowlę będzie spożywało zarówno porcję mięsa, jak i ryby (TUTAJ).
Ryba bezpieczna, czy to możliwe?
Dioksyny, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, furan, polichlorowane bifenyle o właściwościach podobnych do dioksyn, czy wreszcie metale ciężkie, to substancje, które wypełniają morza i oceany. Wszystkie te substancje Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) uznaje za wyraźnie mutagenne, kancerogenne, teratogenne i genotoksyczne.
Przerażające zanieczyszczenie wód powoduje, że wciąż aktualne są pytania, czy podawanie człowiekowi, również dorosłemu, ryb przynosi więcej szkód, czy też zysków. Spór wciąż się toczy. Wygrywa stanowisko, wg którego brak w diecie DHA, których głównym źródłem są tłuste ryby jest gorszym wyjściem.
Wydaje się jednak, że jest prawdziwie dobre rozwiązanie tej trudnej sytuacji. Był nią do tej pory łosoś Jurajski, hodowany w czystych wodach-basenach. Dziś, z racji na to, że produkt ten jest niedostępny, naszą propozycją jest hodowany w czystych stawach, karmiony paszą z certyfikatem Bio – Pstrąg tęczowy Bio.
Dlaczego tak cieszy nas możliwość zakupu pstrąga Bio?
W przypadku pstrąga, środowiskiem wodnym jest staw będący z dala od prądów morskich niosących ze sobą zanieczyszczenia. Dodatkowy atest Bio jest gwarantem odpowiedniej paszy. Braku stosowania antybiotyków i innych leków.
Dlaczego łosoś Bio na drugim miejscu?
Łosoś Bio, zgodnie z zasadami dotyczącymi hodowli Eko, nie jest leczony antybiotykami, rośnie spożywając atestowaną paszę, jednak wciąż żyje w skażonej wodzie mórz i oceanów. Akweny są otwarte. Prądy morskie niosą ze sobą przeróżne substancje, również te toksyczne.
Podsumowując:
Wydaje się, że gorszego środowiska, w którym rośnie pokarm dla człowieka nie ma. A jednocześnie nie ma w żywieniu produktów, którymi można zastąpić tłustą rybę. Żaden inny produkt nie zawiera koniecznych dla najlepszego rozwoju kwasów DHA, EPA.
Wartościową rybą, do tego bezpieczną jest pstrąg Bio, który na dzień dzisiejszy można zakupić w postaci ryby patroszonej oraz filetów w Naturalnej Hodowli Pstrąga w Zielenicy.
Wspaniałymi gatunkami pod względem zawartości DHA są również śledź i makrela. Brak możliwości zakupu tych ryb z kontrolowanych akwenów wodnych czyni je niebezpiecznymi, czyli w jakimś sensie nieprzydatnymi do żywienia niemowląt i dzieci.
ILE PSTRĄGA DLA DZIECKA
Według Grupy Ekspertów właściwe pokrycie zapotrzebowania na DHA gwarantuje spożywanie ryb morskich przynajmniej 1–2 razy w tygodniu w ilościach, jak mięso. Z racji na propozycję stosowania w żywieniu niemowląt bezpiecznego Pstrąga Bio, czyli ryby o nieco niższej zawartości DHA, w naszych schematach ryba będzie pojawiała się 2x w tygodniu w następujących ilościach:
7 – 8 m.ż. | 2x w tygodniu po 15 g |
9 – 11 m.ż. | 2x w tygodniu po 20-25 g |
w 12 m.ż. | 2x w tygodniu po 30 g |
Pamiętaj! Nigdy nie podawaj dziecku ryby smażonej, pieczonej, wędzonej.
Kwas DHA pod wpływem wysokiej temperatury ulega rozkładowi. Jednocześnie dochodzi do wytworzenia substancji rakotwórczych (produkty utlenienia wielonienasyconych kwasów tłuszczowych).
Wartościowe gatunki ryb gotujemy, czyli poddajemy takiej formie obróbki cieplnej, która nie niszczy cennych składników.
ZAPRASZAMY CIĘ RÓWNIEŻ
DO INNYCH TREŚCI:
Adiel.pl jest platformą internetową, która umożliwia Użytkownikom skorzystanie z usług o charakterze medycznym świadczonych przez specjalistów w dziedzinie. Dzięki korzystaniu z adiel.pl Użytkownicy mogą uzyskać porady pozwalające na wprowadzenie i przestrzeganie zasad zbilansowanego i zdrowego odżywiania. Usługi świadczone przez nas nie zastępują konsultacji z lekarzem i właściwych badań diagnostycznych oraz nie mogą być traktowane jako podstawa do stosowania jakichkolwiek produktów leczniczych czy metod terapii i leczenia.