Rozszerzanie Diety
Niemowląt Karmionych Piersią
SZÓSTY TYDZIEŃ
ok. 30 t.ż. dziecka
Pierwsze SUROWE
warzywa i owoce
Wszystkie poniższe wskazówki są jedynie ogólnymi zaleceniami.
CO NOWEGO W TYM TYGODNIU?
- W szóstym tygodniu proponujemy rozszerzenie asortymentu warzyw i owoców o produkty miękkie, lekkostrawne, ale SUROWE. Dojrzały banan, śliwka, pomidor bez skórki będą razem z odpowiednimi mąkami tworzyć posiłek zbożowy. Zaproponujemy je również niemowlęciu w formie osobnego dania. Pozostałe surowe warzywa i owoce, te które są trudnostrawne, bądź też trudne do umycia (wyższe ryzyko zanieczyszczenia mikrobiologicznego) pozostawiamy na późniejsze miesiące.
- Dla pokrycia rosnącego zapotrzebowania organizmu na żelazo oraz kwasy DHA w menu pojawiać się będzie codziennie mięso, oraz niezależnie od niego dwukrotnie w tygodniu, porcja tłustej bezpiecznej ryby.
- W proponowanym przez nas menu pojawiają się następujące NOWE PRODUKTY:
- Jabłko (tarte surowe),
- Banan (surowy),
- Pomidor (surowy)
- Gęś (lub cielęcina).
Jeśli masz kłopot z zakupem gęsi lub cielęciny pozostaw asortyment mięs znany niemowlęciu z poprzednich tygodni lub wprowadź inny wartościowy rodzaj mięsa (więcej nt. mięs przeczytasz TUTAJ).
Zawsze możesz wprowadzać zmiany do naszych propozycji. Pamiętaj, aby dbać o jakość produktów. Ważnym jest też urozmaicenie asortymentowe, bo tylko ono jest gwarantem właściwego odżywienia organizmu.
PRZYKŁADOWY SCHEMAT ŻYWIENIA
W SZÓSTYM TYGODNIU ROZSZERZANIA DIETY
Zadbaj o to, aby poniższe składniki posiłków oznaczone były symbolem BIO (pochodziły z kontrolowanych upraw i hodowli).
DZIEŃ 1.
I. GĘŚ (ok. 15 g) + ziemniak + np. buraczek, seler naciowy…
II. Jabłko gotowane z mąką jaglaną
DZIEŃ 2.
I. Gęś (ok. 15 g) + ziemniak + np. marchew, cukinia…
II. Surowy banan + gotowana mąka amarantusowa
DZIEŃ 3.
I. Gęś (ok. 15 g) + ziemniak + np. pietruszka, brokuł…
II. Surowy banan + gotowana mąka gryczana
DZIEŃ 4.
I. Gęś (ok. 15 g) + ziemniak + np. dynia, gotowany pomidor…
II. Surowe starte na tarce jabłuszko + gotowana mąka gryczana
DZIEŃ 6.
I. Królik (ok. 15 g) + m. amarantusowa + np. marchew, brokuł…
II. Pstrąg Bio (ok. 15 g) + ziemniak. Tarte surowe jabłko II
DZIEŃ 7.
I. Polędwica wołowa (ok. 15 g) + ziemniak + np. burak. Surowy roztarty pomidor.
II. Jabłko gotowane + gotowana mąka jaglana
WIELKOŚĆ POSIŁKÓW, KONSYSTENCJA pozostają w granicach opisanych TUTAJ.
W szóstym tygodniu proponowanego przez nas schematu rozszerzania diety pojawiają się nieznane dotąd: kaszka z surowym owocem (banan lub inny miękki dojrzały), surowe tarte łyżeczką jabłuszko, roztarty surowy pomidorek oraz pstrąg z ziemniakiem przygotowany bez użycia blendera.
🍌 🍚 KASZKA Z BANANEM
Przygotowanie posiłku w drugim dniu bieżącego tygodnia, czyli dania łączącego ze sobą ugotowaną mąkę i surowy owoc jest niezwykle szybkie i proste.
.
🐟 🥔 PSTRĄG BIO Z ZIEMNIANIEM bez blendowania
W piątym i szóstym dniu tygodnia w menu pojawia się nieznana dotąd forma drugiego posiłku. Tym razem danie łączy ze sobą wartościową tłustą rybę oraz wyjątkowe warzywo, którym jest ziemniak. Oba składniki dania po ugotowaniu są miękkie, oba bardzo łatwo rozetrzeć na gładką masę używając zwykłego widelca.
.
🍏 TARTE ŁYŻECZKĄ SUROWE JABŁKO
W bieżącym tygodniu nasz schemat przewiduje podanie surowego jabłka. Forma tego niewielkiego dania może być oczywiście przeróżna. W naszej propozycji, w czwartym dniu świeże, dokładnie roztarte/starte jabłuszko trafia do ugotowanej kaszki. W szóstym dniu tygodnia proponujemy jedną z prostszych metod, czyli tarcie przekrojonego jabłka łyżeczką i podawanie musu bezpośrednio do buzi dziecka.
.
🍅 ROZTARTY SUROWY POMIDOR
Obok pierwszych surowych owoców, w menu pojawia się delikatny, miękki, wcześniej niegotowany pomidor.
MASŁO, KIEDY I CZY POTRZEBNE?
W aktualnych zaleceniach nie sformułowano wytycznych odnoszących się do aspektów odżywczych i technologicznych tłuszczów spożywczych w diecie niemowląt. Jednym słowem nie ma argumentów naukowych przemawiających za koniecznością stosowania tłuszczu jako dodatku do potraw.
Stwórca zadbał o łatwą dostępność tego składnika pokarmowego. W każdym niemal produkcie, które otrzymuje niemowlę znajduje się tłuszcz, spójrz TUTAJ. Jest on niezbędny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu człowieka. Bierze m.in. udział w rozwoju mózgu oraz funkcji poznawczych.
Jedyną, wydaje się słuszną sytuacją, w której należy zadbać o dodatek odrobiny masła jest zupka/puree złożone z samych warzyw. Jarzyny zawierają w sobie dość znaczne ilości witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, szczególnie wit. A i K, natomiast same w sobie są ubogie w tłuszcz. Stąd w przypadku niezbilansowanych posiłków, dodatek odrobiny masła może być uzasadnionym. Nie polecamy olejów, które są inaczej trawione, do tego obarczone znacznie większym ryzykiem autooksydacji. Więcej na ten temat piszemy TUTAJ.
Jeśli przygotowane przez Państwa danie dla niemowlęcia zawiera mąkę, mięso, jajko lub rybę, to zawarty w tych produktach tłuszcz jest wystarczającym. Podobnie, kiedy dziecko w okolicach czasowych było lub będzie karmione piersią.
Pamiętaj! Nigdy nie podgrzewaj masła, ani na nim nie smaż!
Nie używaj masła klarowanego.
Tłuszcze są bardzo nietrwałymi związkami. Pod wpływem temperatury ulegają niekorzystnym zmianom z wytrąceniem szkodliwych produktów rozpadu.
ZAPRASZAMY CIĘ RÓWNIEŻ
DO INNYCH TREŚCI:
Adiel.pl jest platformą internetową, która umożliwia Użytkownikom skorzystanie z usług o charakterze medycznym świadczonych przez specjalistów w dziedzinie. Dzięki korzystaniu z adiel.pl Użytkownicy mogą uzyskać porady pozwalające na wprowadzenie i przestrzeganie zasad zbilansowanego i zdrowego odżywiania. Usługi świadczone przez nas nie zastępują konsultacji z lekarzem i właściwych badań diagnostycznych oraz nie mogą być traktowane jako podstawa do stosowania jakichkolwiek produktów leczniczych czy metod terapii i leczenia.