
Rozszerzanie Diety
Niemowląt Karmionych Piersią
JEDENASTY TYDZIEŃ
ok. 35 t.ż., skończone 7 miesięcy i trzy tygodnie, czyli koniec 8 m.ż.

Wprowadzamy BIAŁKO JAJA
Wszystkie poniższe wskazówki są jedynie ogólnymi zaleceniami.

CO NOWEGO W TYM TYGODNIU?
- W bieżącym tygodniu zajmiemy się budzącym wiele obaw produktem, czyli białkiem jaja. Dwa tygodnie temu wprowadziliśmy żółtko jaja. Teraz proponujemy białko. Tak, jak poprzednio, tak i w przypadku całego jaja, będzie ono gotowane na twardo (10-15 minut). Wszystko po to, żeby zminimalizować możliwość niewłaściwej reakcji organizmu.
- UWAGA! W przypadku jakichkolwiek reakcji niepożądanych wróć do podawania żółtka, a ponowną próbę z całym jajem ponów po 5-6 tygodniach. Jeśli reakcja przebiegała burzliwie, koniecznie zgłoś się do lekarza, który zaplanuje odpowiedni czas testu prowokacji.
- Z racji na wprowadzanie całego jaja i konieczność wnikliwej obserwacji niemowlęcia, w bieżącym tygodniu proponujemy, żeby nie włączać nowych produktów.
PRZYKŁADOWY SCHEMAT ŻYWIENIA
W JEDENASTYM TYGODNIU ROZSZERZANIA DIETY

Zadbaj o to, aby poniższe składniki posiłków oznaczone były symbolem BIO (pochodziły z kontrolowanych upraw i hodowli).
DZIEŃ 1.
I. Mięso (ok. 15 g) + ziemniak + warzywa + 1/4 szt. JAJA (gotowane 10-12 minut)
II. Mąka gotowana na wodzie z dodatkiem owoców.
DZIEŃ 2.
I. Mięso (ok. 15 g) + ziemniak + warzywa
II. Mąka gotowana na wodzie z dodatkiem owoców
DZIEŃ 3.
I. Mięso (ok. 15 g) + ziemniak + warzywa + 1/4 szt. jaja (gotowane 10-12 minut)
II. Mąka gotowana na wodzie z dodatkiem owoców.
DZIEŃ 4.
I. Mięso (ok. 15 g) + ziemniak + warzywa
II. Mąka gotowana na wodzie z dodatkiem owoców + 1/4 jaja (gotowane 10-12 minut).
DZIEŃ 5.
I. Mięso (ok. 15 g) + mąka + warzywa
II. Pstrąg Bio (ok. 15 g) + ziemniak/batat. Owoc.
DZIEŃ 6.
I. Mięso (ok. 15 g) + mąka + warzywa
II. Pstrąg Bio (ok. 15 g) + ziemniak/batat + 1/4szt. jaja (gotowane 10-12 minut). Owoc.
DZIEŃ 7.
I. Mięso (ok. 15 g) + ziemniak + warzywa
II. Mąka gotowana na wodzie z dodatkiem owoców.
Co słychać na aktualnym talerzu niemowlęcia

RODZAJ PRODUKTÓW
RODZAJ I ILOŚĆ* PRODUKTÓW UZUPEŁNIAJĄCYCH
- Mięso codziennie (ok.15g, po gotowaniu 10g),
- Tłusta ryba, 2x w tygodniu (po ok.15g, po gotowaniu 10g),
- Małe żółtko lub całe małe jajo, 2szt. w tygodniu
- Mąka (ok. 8-15g/dzień) gryczana, z amarantusa, jaglana
- Warzywa i owoce (wciąż rozszerzany asortyment),
- Woda (pamiętajcie Rodzice, że do 4. r.ż. dzieci nie powinny pić herbatek, a już na pewno nie należy podawać tej z kopru włoskiego)
KARMIENIE PIERSIĄ
- na żądanie, Wciąż niewątpliwie największy udział w menu niemowlęcia ma Mamowe Mleko. Niemowlę wypija go około 750ml, przyjmuje się, że jest to około 8 karmień piersią (lub więcej).

SPOSÓB PRZYRZĄDZENIA
Najzdrowszą metodą obróbki cieplnej jest gotowanie.
Im dłużej uda Ci się przyrządzać dania tą najprostszą metodą, tym lepiej. Nie spiesz się z daniami, które powstają poprzez poddanie świeżych produktów wysokiej temperaturze. A jeśli jesteś Rodzicem, który bardzo chciałby swojemu niemowlęciu przygotować placuszki, czy gofry, wejdź TUTAJ i przeczytaj.

ILOŚĆ I WIELKOŚĆ* POSIŁKÓW
Niemowlę w 8. m.ż. najczęściej zjada dwa posiłki, rozłożone czasem na kilka karmień. Zarówno danie mięsno-warzywne, jak i posiłek zbożowy mają objętość uzależnioną od sposobu ich przyrządzenia. Dania przygotowywane wg naszych receptur osiągają najczęściej objętość 120-130ml.

PROPOZYCJE DAŃ
Rodzic może tworzyć różne dania korzystając z produktów przeznaczonych do żywienia dziecka. Kompozycje mogą być przeróżne, warto jednak dbać o to, aby składnikiem każdego dania były warzywa. To one umożliwiają odpowiednią przyswajalność ważnych składników pokarmowych.
- DANIE GŁÓWNE przygotowane z mięsa lub ryby i warzyw, dla niemowlęcia w 8 m.ż. najczęściej przygotowujemy w postaci gęstej zupki puree, lub papki z grudkami.
- DRUGI POSIŁEK – propozycje:
- kaszka przygotowana na wodzie, z dodatkiem owoców lub warzyw,
- dania przygotowane na bazie warzyw i żółtka/całego jajka, np. puree z różnych warzyw lub starty buraczek z wkruszonym gotowanym jajkiem,
- surowe warzywa, np. surowy pomidor, ogórek pokrojone w kosteczkę i dodane do ugotowanej na wodzie kaszki.

KONSYSTENCJA
W 7 i 8 m.ż. niemowlę ma prawo do różnych konsystencji. Niektóre dzieci preferują gładkie puree, inne chętnie zjadają posiłek drobno posiekany. Pamiętajmy, że podstawowym zadaniem żywienia jest dostarczenie organizmowi składników pokarmowych, które zapewnią mu prawidłowy rozwój. Zbyt wczesne podawanie produktów stałych może doprowadzić do braków żywieniowych, które zahamują prawidłowy rozwój niemowlęcia. Dziecko nie ma prawa decydować co zje. Ta decyzja należy do rodzica. Niemowlę decyduje ile zje. Na naukę jedzenia cząstek niemowlę ma czas do osiągnięcie 12 m.ż.. Pokarmy wymagające żucia, gryzienia należy wprowadzać stopniowo unikając presji środowiska wynikającej z aktualnej mody żywieniowej. Więcej na ten temat piszemy TUTAJ.
* podane ilości są średnią, jaką zjada dziecko w tym wieku. Zależnie od łaknienia i zapotrzebowanie dziecka występują różnice w objętości lub liczbie posiłków. Ilość produktów tworzących posiłki, objętość posiłków i konsystencja najczęściej wygląda podobnie, jak opisano to wcześniej (TUTAJ).
PODSUMOWANIE pierwszego z trzech etapów rozszerzania diety niemowląt
Lubię dzielić czas rozszerzania diety u niemowląt na trzy części:
Pierwszy etap: 7-8 miesiąc życia
To czas, w którym i dziecko, i Rodzic wchodzą na nową ciekawą pełną przygód drogę żywienia pokarmem innym niż mleko. Cechą charakterystyczną tego okresu jest to, że jest on zarówno wstępem, jak i niezwykle intensywnym czasem.
To etap, który jest już za Wami, Drodzy Rodzice. Mnóstwo nowych smaków, pierwsze zmiany konsystencji. Menu łączy ze sobą już wszystkie grupy produktów. Są zboża, mięsa, ryby, warzywa, owoce, a nawet jajo.
Jednym słowem, jeśli idziecie Państwo z nami od samego początku, to Wasze niemowlę zna wszystkie najlepsze zboża, mięsa, niezwykle wartościowego i bezpiecznego pstrąga Bio, otrzymuje już całe jajko i bardzo bogaty asortyment warzyw i owoców. W sumie ten etap zamykamy wprowadzeniem do menu około 35 produktów!
Dziecko zna konsystencję gładkiego puree. Zna fakturę rozgniecionego banana, pomidorka, ziemniaczka roztartego z miękkim pstrągiem, być może polubiło jabłuszkowe gałganki.
Rodzice poznali proste metody, które odejmują im pracy, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów żywienia niemowląt (mieszanki zbóż, dania jednogarnkowe…).
Zapewniam Państwa, że nawet, jeśli nie udało Wam się iść z nami Krok w Krok, jeśli kilka propozycji pozostało niezrealizowanych, to zapewne Wasze niemowlę otrzymuje wszystko, co dla NAJlepszego rozwoju jest mu potrzebne. A poza tym, pamiętajcie – okres niemowlęctwa będzie jeszcze trwał 4 miesiące! Zanim przekroczymy magiczny roczek, wciąż mamy mnóstwo czasu!
Drugi etap: 9-10 miesiąc życia
To tygodnie, które przebiegać będą pod tytułem dalszego ubogacania, urozmaicania. Nie tylko asortymentu produktów spożywczych, ale przede wszystkim struktur, faktur posiłków. Zaczniemy od próby przejścia na warzywa rozgniatane widelcem, mięso pozostanie raczej w formie puree. Na talerzu pojawiać się będą często gotowane miękkie kawałki warzyw oraz cząstki dojrzałych owoców. Potem pojawi się kasza.
Trzeci etap: 11-12 miesiąc życia
Okres, który jest spokojną drogą prowadzącą do diety Roczniaka.