Rozszerzanie Diety
Niemowląt Karmionych Piersią
DZIESIĄTY TYDZIEŃ
ok. 34 t.ż. dziecka
Wprowadzamy WIEPRZOWINĘ
Wszystkie poniższe wskazówki są jedynie ogólnymi zaleceniami.
CO NOWEGO W TYM TYGODNIU?
- W bieżącym tygodniu proponujemy niemowlęciu owoc kiwi. Warto wiedzieć, że w pieluszce może nastąpić zmiana. Owoc ten powoduje czasem rozluźnienie stolca. Jest to naturalna reakcja organizmu na drobne nasiona wypełniające czasem obficie owoc.
- Fasolka szparagowa nie należy do warzyw lekkostrawnych. Ósmy miesiąc życia to wciąż delikatny i intensywnie dojrzewający układ trawienny. Dlatego w dalszym ciągu wnikliwie obserwuj dziecko.
- Zaproponujemy niemowlęciu kaszkę zwaną przez Rodziców “wytrawną”.
- Surowy owoc podamy w bezpieczny sposób do rączki dziecka.
- W opracowanym przez nas menu pojawiają się następujące NOWE produkty:
- Polędwica wieprzowa
- Fasolka szparagowa młoda lub mrożona
- Kiwi
- Arbuz lub Melon
PRZYKŁADOWY SCHEMAT ŻYWIENIA
W DZIESIĄTYM TYGODNIU ROZSZERZANIA DIETY
Zadbaj o to, aby poniższe składniki posiłków oznaczone były symbolem BIO (pochodziły z kontrolowanych upraw i hodowli).
DZIEŃ 1.
I. WIEPRZOWINA – polędwiczka + ziemniak + warzywa
II. Mąka gotowana na wodzie z dodatkiem owoców, w tym kiwi (gotowane lub surowe roztarte).
DZIEŃ 2.
I. Wieprzowina – polędwiczka (ok. 15 g) + ziemniak + warzywa
II. Mąka gotowana na wodzie z dodatkiem owoców.
DZIEŃ 3.
I. Mięso (ok. 15 g) + ziemniak + warzywa + 1/2 szt. żółtko jaja (gotowane 10-12 minut)
II. Mąka gotowana na wodzie z dodatkiem warzyw. W ciągu dnia surowe jabłuszko – np. gałganek.
DZIEŃ 4.
I. Mięso (ok. 15 g) + ziemniak + warzywa
II. Mąka gotowana na wodzie z dodatkiem np. marchewki i połowy żółtka. ARBUZ – np. gałganek.
DZIEŃ 5.
I. Mięso (ok. 15 g) + ziemniak + warzywa
DZIEŃ 6.
I. Mięso (ok. 15 g) + mąka + FASOLKA SZPARAGOWA (młoda lub mrożona) + warzywa
DZIEŃ 7.
II. Mąka gotowana na wodzie z dodatkiem owoców.
Ilość produktów tworzących posiłki, objętość posiłków i konsystencja najczęściej wygląda podobnie, jak opisano to w poprzednim rozdziale (TUTAJ).
Z dwóch powodów proponujemy Państwu taką opcję dania. Po pierwsze wielu Rodziców zgłasza, że niemowlę ogromnie chętnie zjada tego typu posiłki zbożowe. A po drugie warzywa są bogatszym źródłem wartości odżywczych (spójrz TUTAJ). Ważnym jest więc, szczególnie w kontekście przyszłości, żeby nie przestawać dbać o akceptację smaku warzyw.
Przepraszamy, filmik jest wciąż w przygotowaniu
Ponieważ podawanie niemowlęciu produktów o drobnych kulistych kształtach (winogrona, borówki) oraz kruchych, które łatwo samoistnie dzielą się na drobne cząstki mogą być przyczyną niebezpiecznego zadławienia, warto w pierwszym etapie rozszerzania diety zaproponować niemowlęciu owoc w postaci prawidłowo przygotowanego gałganka z użyciem jałowej gazy.
Zmiażdżenie soczystego, kruchego owocu dziąsłami lub ząbkami powoduje, że w buzi pojawia się słodki miąższ. To z kolei sprawia, że dzieci nie przestają pracować, gryźć, póki w gazie nie zrobi się niemal pusto. Takie chwile wspaniale wpływają na naukę gryzienia oraz rozwój psychomotoryczny. Przyznam, że w naszym domu królowało na co dzień takie jabłuszko, a po niemal 30 latach w gazę zawijaliśmy już i arbuz, i melon.
PAMIĘTAJ!
Gałganki nie nadają się do miękkich owoców i warzyw. Kiwi, nawet gruszka, a tym bardziej ugotowana marchewka, czy brokuł wypełnią przestrzenie między włóknami gazy i nie spełnią swojej roli ani smakowej, ani odżywczej, ani nie staną się powodem ćwiczeń buzi.
Podsumowując:
Wieprzowina najwyższego gatunku (schab, polędwiczka) to wspaniałe urozmaicenie mięs w diecie niemowlęcia. Zwłaszcza, że ta maleńka zaplanowana w dziennej racji pokarmowej dziecka porcja 15-20g pokrywa aż 50% zapotrzebowania na tiaminę! To kolejny dowód na to, że urozmaicenie jest ważne.
POLĘDWICA WOŁOWA - TO NAJSZLACHETNIEJSZE I NAJBOGATSZE W ŻELAZO HEMOWE ORAZ CYNK MIĘSO.
Porównując wartości odżywcze mięs z różnych gatunków zwierząt, zdecydowanie prym wiedzie chuda wołowina. Żelazo, tak ważny w diecie niemowlęcia składnik pokarmowy, występuje w polędwicy wołowej wyjątkowo obficie. Nie bez znaczenia jest też forma tego pierwiastka – najbardziej dostępna i idealnie wchłaniana przez organizmu człowieka.
Czy wiecie Państwo, że żelazo pochodzące z produktów roślinnych jest bardzo słabo przyswajalne przez organizm ludzki? Kiedy zjadamy 100 g mięsa, na przykład my dorośli w postaci hamburgera wołowego, nasz organizm otrzymuje taką dawkę tego pierwiastka, jak wtedy kiedy zjemy 2 kg szpinaku, czyli ok.14 paczek Szpinak Baby lub 2,5 kg buraków!
TĘ SAMĄ ILOŚĆ ŻELAZA DOSTĘPNEGO DLA ORGANIZMU OTRZYMAMY JEDZĄC:
2 kg szpinaku, 100g polędwicy wołowej lub 2,5 kg buraczków!
Porcja mięsa dostarcza też niezwykle ważnej wit. B12, której próżno szukać w świecie roślin. Więc dbajmy o ten produkt w diecie niemowlęcia, choćby dlatego, że żelazo odpowiada za rozwój umysłowy i psychiczny. Wpływa na odporność organizmu, a razem z hemoglobiną dotlenia wszystkie narządy. Natomiast wspomniana wit. B12 dba i o układ krwionośny, i o zdrowie psychiczne.
Więcej o mięsie, szczególnie o tym, jak ważne jest urozmaicenie w obrębie tej grupy produktów pisaliśmy przy okazji omawiania menu w 2. tygodniu rozszerzania diety niemowląt -> TUTAJ
ZAPRASZAMY CIĘ RÓWNIEŻ
DO INNYCH TREŚCI:
Adiel.pl jest platformą internetową, która umożliwia Użytkownikom skorzystanie z usług o charakterze medycznym świadczonych przez specjalistów w dziedzinie. Dzięki korzystaniu z adiel.pl Użytkownicy mogą uzyskać porady pozwalające na wprowadzenie i przestrzeganie zasad zbilansowanego i zdrowego odżywiania. Usługi świadczone przez nas nie zastępują konsultacji z lekarzem i właściwych badań diagnostycznych oraz nie mogą być traktowane jako podstawa do stosowania jakichkolwiek produktów leczniczych czy metod terapii i leczenia.