MĄKi, kasze.
Zakupy dla niemowlęcia
Na co zwrócić uwagę?
O tym, w jakiej kolejności i ilości należy uwzględniać zboża w menu niemowlęcia oraz jak przygotować posiłki zawierające tę tak ważną grupę produktów piszemy na stronie głównej (TUTAJ). Znajdziecie tam Państwo również odpowiedzi na pytania dlaczego amarantus, gryka i proso są tym najlepszym wyborem na początek. Natomiast ta strona powstała, aby podpowiedzieć na co zwrócić uwagę dokonując zakupów.
MIEJSCE ZAKUPÓW
Wartościowe mąki, kasze, płatki owsiane niełatwo kupić w sklepach stacjonarnych. Zwłaszcza, kiedy szukamy tych, które powstały ze zbóż, które swoją najwyższą jakość rozpoczynają już od materiału siewnego. Nie udało nam się, znaleźć jednego sklepu on-line, który posiadałby pełen asortyment, dlatego w zależności od produktu, zaproponujemy Państwu jedną z dwóch firm.
aktualizacja, dn. 01-10-2024
Przyznam, że częste sygnały Rodziców opisujące problemy “molowe” skłoniły nas do ponownych poszukiwań Rolnika z młynem, produkującego certyfikowane mąki i kasze. Trochę takich miejsc jest, problem tylko w tym, że asortyment jest skromny, co doprowadza do tego, że każdy produkt Rodzic musiałby kupować w innym miejscu. Nie jest to ani wygodne, ani ekonomiczne.
Spieszę donieść, że poszukiwania zaprowadziły nas do chyba lepszego niż do tej pory rozwiązania.
Młyn Kopytowa skupuje tylko ziarna z polskich ekologicznych zbóż i to z nich produkuje mąki, kasze i inne przetwory zbożowe oznaczone certyfikatem BIO.
Można tu kupić wspaniałe produkty z polskiej certyfikowanej gryki, prosa, ale też jęczmienia, pradawnych odmian pszenicy, owsa, a nawet z uprawianego w Polsce amarantusa! Przyznam, że nie myślałam, że to się kiedyś uda. Lubię, kiedy zboże rośnie w naszym kraju, ziarno mielone jest w polskich młynach, podlega polskim kontrolom, i to tutaj nadaje się certyfikat Bio.
To, co dodatkowo cieszy, to fakt, że płatki owsiane nie są poddawane żadnym zabiegom, oprócz prostego zgniecenia ziarna.
Papierowe opakowanie każdego z produktów – też na plus.
Oczywiście w dalszym ciągu polecamy:
Produkty z polskiej certyfikowanej gryki oraz prosa – od Bio-Babalskich. Niestety firma nie ma zwykłych nieprzetworzonych płatków owsianych, ani żadnego produktu opartego o owies, który nie byłby prażony i to w bardzo długim czasie. W ofercie sklepu nie ma też kaszy manny, która byłaby zwyczajnie zmienionym całym ziarnem. Stąd produkty oparte o owies oraz pszenicę polecamy z firmy Niro-Bio, którą pokochaliśmy za płatki, mannę oraz mąkę. Obie firmy skupują i produkują tylko z polskich ekologicznych zbóż.
JAKOŚĆ UPRAW - SPRAWA NADRZĘDNA
Produkty oznaczone certyfikatem BIO są uprawiane bez użycia pestycydów, sztucznych nawozów i innych chemicznych substancji. Dzięki temu są one wolne od szkodliwych pozostałości tych substancji, które z całą pewnością wpływają negatywnie na zdrowie niemowląt. Stąd zachęcamy do zakupu produktów z upraw ekologicznych.
PIERWSZE ZAKUPY
Mąki Bio, czyli tzw. kaszki dla dzieci
W początkowym etapie dobrze jest skupić uwagę na takich produktach zbożowych, które są lekkostrawne, delikatne dla organizmu niemowlęcia. Dlatego jako pierwsze do menu wkraczają mąki (znane w handlu jako Kaszki dla dzieci). Ważnym jest, żeby pochodziły, jeśli to możliwe, z polskich kontrolowanych upraw, najlepiej począwszy od samego materiału siewnego i oparte były o najcenniejsze zboża.
Kiedy planujemy pierwsze zakupy, pamiętajmy, że niemowlę w pierwszych czterech-pięciu miesiącach rozszerzania diety zjada zaledwie 6-20g mąk i kasz. Nie warto więc kupować dużych ilości. Produkty zbożowe, z racji na wysoką zawartość tłuszczów, łatwo się psują. Opakowania mąk/kasz zazwyczaj nie są małe, 400-500g to minimum. Trzy rodzaje mąk dadzą w sumie aż 1,5 kg produktów. Dodatkowo w pewnym momencie warto będzie włączyć kasze, a potem inne rodzaje zbóż.
Nasza propozycja pierwszych zakupów:
- Mąka z amarantusa Bio
Krajem pochodzenia amarantusa są najczęściej Indie. Ale od stycznia 2025r. mamy też możliwość zakupu produktu polskiego, pochodzącego z upraw na terenie naszego kraju. Producentem jest Młyn Kopytowa. Zdecydowanie polecamy zboża rodzime.
Mąka Bio uprawiana w odległych krajach dostępna jest np. na platformie Allegro oraz w innych sklepach on-line. Pamiętajmy, że w niemowlęcej kuchni powinna pojawić się zwykła mąka, a nie ekspandowane ziarno.
- Amarantus sprowadzany np. z Indii, Allegro – BioPlanet – link
- Mąka gryczana niepalona Bio
Mąka gryczana dostępna jest w wielu sklepach internetowych. Oferują ją zarówno producenci, jak i pośrednicy.
Pamiętajmy dokonując zakupów, że mąka gryczana powinna być mąką otrzymaną z NIEPALONYCH nasion gryki.
- Mąka jaglana Bio
Mąka jaglana dostępna jest również przede wszystkim on-line.
Pamiętajmy, żeby produkty zbożowe po zakupie przenieść do zamykanych szklanych słojów.
Obraz autorstwa macrovector na Freepik
NIE KUPUJ!
- KASZEK BŁYSKAWICZNYCH (Instant), ZBÓŻ EKSPANDOWANYCH
Jeśli sposób przygotowania dania przewiduje rozpuszczenie “kaszki” w letniej wodzie, oznacza to, że mąka jest zupełnie niepotrzebnie dla organizmu niemowlęcia przetworzona, mimo, że nazwa handlowa produktu nie zawiera informacji, że jest to “kaszka błyskawiczna”, “instant”. Kiedy przyjdzie czas na płatki owsiane, sprawdź, czy są zwykłe.
- KASZEK MLECZNYCH
Niemowlę karmione piersią jest wręcz zalewane każdego dnia mlekiem. I to tym NAJlepszym, bo Stworzonym specjalnie pod jego potrzeby. Sprawdź, czy nie kupujesz produktu, który oprócz zboża zawiera modyfikowane mleko. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca.
- PRODUKTÓW, KTÓRYCH SKŁAD NIE JEST “PROSTY”
W opakowaniu nie powinno znajdować się nic innego, poza mąką. Sprawdź, czy nie dodano leków, suplementów. Zdarza się, że mąka wzbogacana jest wieloma substancjami pochodzącymi z “apteki”, mimo że nazwa produktu nie zawiera odpowiedniej informacji.
- I OCZYWIŚCIE RYŻU (ale o tym, piszemy na głównej stronie)
DRUGIE ZAKUPY
Czas na zboża glutenowe
Najczęściej w okolicach 10-11 m.ż. do menu niemowlęcia ostrożnie wkracza gluten. Ponieważ wg najnowszych zaleceń, ilość tego białka w diecie niemowląt powinna być niewielka, warto skupić się tylko na tych glutenowych zbożach, które są najwartościowsze. Nasze zakupy niech dotyczą płatków owsianych, kaszy jęczmiennej, pełnoziarnistej kaszy manny z pradawnych zbóż. Po koniec pierwszego roku życia proponujemy zakup mąki, która posłuży do przygotowania pyz na parze, kluseczek, czy pierwszego chleba.
Nasza propozycja zakupów:
Trzy-cztery rodzaje produktów z najlepszych glutenowych zbóż Bio.
- Płatki owsiane “zwykłe”
Płatki owsiane powinny powstawać poprzez zwyczajne zgniecenie całego ziarna owsa. Nic więcej. W przyjętej nomenklaturze zyskują wtedy nazwę “zwykłe”, co oznacza nieprzetworzone. Takie płatki należy gotować ok. 20 minut. Zdecydowanie królują tutaj firmy Młyn Kopytowa oraz Niro-Bio
Tym razem NIE polecam Bio-Babalskich. Firma poddaje owies dość ostrym, zbytecznym zabiegom. Prażenie w 110°C, potem nawadnianie, a potem 10 godzinne suszenie w 40°C. W przetwórstwie najcenniejsza jest prostota.
- Pełnoziarnista kasza manna z pradawnej odmiany pszenicy Bio
Kasza manna jest wartościowa tylko wtedy, kiedy powstaje poprzez zmielenie całych ziaren pszenicy. Nazywamy ją wtedy pełnoziarnistą. Kaszka w odróżnieniu od oczyszczonej manny, jest ciemna. Tu również Babalscy.pl nie wiodą prymu. Za to Niro-Bio.pl ma swojej ofercie kaszę mannę Bio zarówno z orkiszu, jak i płaskurki, czy samopszy. Materiał siewny i zboże pochodzą z Polski. Każda z tych kaszek powstaje nie jako odpad (tak, jak w wielu młynach), tylko poprzez zmielenie wszystkich najwartościowszych części ziarna.
Pamiętajmy, że ogromnie ważnym jest urozmaicenie asortymentowe dotyczące rodzaju zbóż. Kiedy więc w drugim roku życia w menu dziecka na dobre zagoszczą dania przygotowywane na bazie pszenicy (kluseczki, chleb, makaron, bułeczki, chałki maślane, być może racuchy, naleśniki), wtedy dodatkowe podawanie kaszy manny, nawet w tej najlepszej odsłonie, staje się mało uzasadnione. Starajmy się, aby obok wymienionych produktów wciąż jadłospis bogaty był w grykę, amarantus, jęczmień, owies, czy proso.
Na dzisiejszy dzień możemy cieszyć się produktami firmy Niro-Bio:
- Mąka orkiszowa Bio, typ 630-650 na kluski, pyzy
Mąka pszenna (odmiana z pradawnych zbóż) powinna być na tyle wysokiego typu, żeby była produktem wartościowym, ale na tyle produktem oczyszczonym, żeby przygotowywane z niej dania były miękkie, smaczne, a pyzy i inne drożdżowe potrawy puszyste.
- Kasza jęczmienna Bio
Polecamy kaszę w postaci tzw. kaszy wiejskiej, perłowej, a nie mocno rozdrobnionej, niejako odpadu z produkcji, czyli kaszy zwanej krakowską lub produkowanej przez Bio-Babalskich kaszki jęczmiennej.
Jeśli Twoje niemowlę zjada posiłki zbożowe w postaci gotowanych mąk, grysików, proponuję na ten czas zakup kaszy i zmielenie jej części do struktury mąki lub a’la kaszy manny.
KOLEJNE ZAKUPY
Czas na prawdziwe kasze
W okolicach 10-11 m.ż. niemowlę bardzo często akceptuje już konsystencję grudek. Jest to wspaniały czas na wprowadzenie kasz lub całego ziarna amarantusa Bio. Jest to też czas, w którym forma trudniej strawna, czyli zawierająca większą ilość błonnika jest już łatwiej akceptowana przez organizm dziecka.
Wciąż istotne są takie parametry, jak: certyfikowany materiał siewny, miejsce i sposób prowadzenia upraw, świeżość produktu oraz oczywiście gatunek zbóż, który decyduje o wartościach odżywczych kasz. Dokonując zakupów starajmy się o kasze jednorodnej wielkości, niepokruszone.
Nasza propozycja zakupów:
- Amarantus Bio (ziarno)
- Kasza gryczana NIEpalona Bio
- Kasza jaglana Bio
O tym gdzie można kupić mięsa, jaja i inne produkty przeczytasz tutaj:
Zapraszamy też do innych treści:
Adiel.pl jest platformą internetową, która umożliwia Użytkownikom skorzystanie z usług o charakterze medycznym świadczonych przez specjalistów w dziedzinie. Dzięki korzystaniu z adiel.pl Użytkownicy mogą uzyskać porady pozwalające na wprowadzenie i przestrzeganie zasad zbilansowanego i zdrowego odżywiania. Usługi świadczone przez nas nie zastępują konsultacji z lekarzem i właściwych badań diagnostycznych oraz nie mogą być traktowane jako podstawa do stosowania jakichkolwiek produktów leczniczych czy metod terapii i leczenia.