BYĆ MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TEŻ: Pierwsze zakupy / Czy to już nadszedł ten czas? / Kolejność wprowadzania produktów uzupełniających / Kiedy mięso? / Czy na rybę już czas? / Czemu tak późno owoce? / Zboża, czy warto zacząć od bezglutenowych, czy to ma sens? /A co z jajkiem, od kiedy?/ Wszystkie inne tematy

KOLEJNOŚĆ WPROWADZANIA PRODUKTÓW
Warzywa
Rozszerzanie diety niemowląt karmionych piersią
Temat: WARZYWA – JEDNAK ONE JAKO PIERWSZE
Wspomniane dokumenty zawierają jednak pewne wytyczne, które mogą służyć pomocą przy tworzeniu odpowiedniego schematu żywienia niemowlęcia. Jednym z przykładów jest zalecenie podawania najpierw warzyw, potem owoców. Również znajomość największych potrzeb rozwijającego się organizmu może, a nawet powinno być cenną wskazówką dla podjęcia odpowiednich decyzji. Przykładem niech będą choćby kończące się w organizmie niemowlęcia zapasy żelaza, zmagazynowane w życiu płodowym.
WARZYWA JAKO ŹRÓDŁO "POMOCNIKÓW" TRAWIENNYCH I TECHNOLOGICZNA BAZA POSIŁKU

1. POWÓD CZYSTO TECHNOLOGICZNY
Warzywa są bardzo wartościową bazą do przygotowywania każdego niemal posiłku. Trudno podać niemowlęciu samo mięso. Stąd to one, z racji na technologiczne aspekty przygotowywania posiłków wyprzedzają mięso w proponowanym przez nas schemacie odżywiania niemowląt.
Dobrze jest podać choć dwa rodzaje warzyw na kilka dni wcześniej niż 26. tydzień życia dziecka (ostateczny termin wprowadzenia produktów zawierających żelazo).
2. WARZYWA SĄ NIEODZOWNYM SKŁADNIKIEM KAŻDEJ ZDROWEJ DIETY.
Warzywa i owoce stanowią zasadnicze źródło błonnika, witamin, składników mineralnych, a także kwasów organicznych, olejków eterycznych i innych substancji biologicznie aktywnych, które uczestniczą niemal w każdym procesie, który zachodzi w organizmie. Zawierają też mnóstwo antyoksydantów. Jednym słowem dla właściwego przyswajania innych składników pokarmowych produkty te są niezbędne. Również w kontekście przyswajania żelaza.
W przeciwieństwie do mięs i produktów zbożowych wykazują działanie alkalizujące. Świetnie więc wpłyną na równowagę kwasowo-zasadową organizmu.
Literatura: Halina Turlejska, Urszula Pelzner, Lucjan Szponar, Eliza Konecka-Matyjek, Zasady Racjonalnego Żywienia…, ODDK, Gdańsk, str. 41
3. WARZYWA TRUDNIEJ LUBIĆ
Rozwijanie akceptacji smaku warzyw jest trudniejsze niż rozwijanie akceptacji smaku owoców. Zgodnie z wynikami prac różnych autorów wczesne doświadczenia dziecka związane z przyjmowaniem różnych pokarmów mogą modyfikować preferencje żywieniowe i wpływać na nie. Szczególnie istotne są tu pierwsze dwa lata życia. Zasmakowanie słodkich owoców może obniżyć szansę posmakowania warzyw, szczególnie takich jak brokuł.
Literatura: Szajewska H, Socha P, Horvath A i wsp. Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Stand Med Pediatr, styczeń 2021, t.18, 7-24

CZY WIESZ, że warzywa w porównaniu z owocami zawierają w swoim składzie znacznie więcej witamin i minerałów. Jedynie w ilości cukrów, a przez to kilokalorii przodują owoce. zadbaj, żeby w Twojej kuchni zawsze królowały warzywa. Spójrz tutaj
Literatura: Tabele składu i wartości odżywczej żywności, : Hanna Kunachowicz, Beata Przygoda, Irena Nadolna, Krystyna Iwanow, Wydawca: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2019

WARZYWA ZE WZGLĘDU NA WALORY TECHNOLOGICZNE MOŻNA PODAĆ NA KILKA DNI PRZED MIĘSEM. NALEŻY WPROWADZAĆ JE DO DIETY NIEMOWLĘCIA OKOŁO DWÓCH TYGODNI PRZED OWOCAMI, PRZY JEDNOCZESNEJ KONTYNUUACJI PODAWANIA PUREE Z WARZYW. WARZYWA I OWOCE SĄ WAŻNYM SKŁADNIKIEM DIETY.
Jednocześnie podkreślam, że nie ma w piśmiennictwie doniesień, które mówiłyby o szkodliwości podawania wymienionych produktów w innej kolejności.
Jeśli trafiłeś na tę stronę, to może to oznaczać, że...
… mogą zainteresować Cię inne artykuły dotyczące żywienia dzieci. Zapraszamy Cię na nasze Fb-owe grupy:
DLA KARMIĄCYCH MAM (fb)
-> wejdź
ROZSZERZANIE DIETY NIEMOWLĄT KARMIONYCH PIERSIĄ (fb)
-> wejdź
ŻYWIENIE DZIECI W WIEKU 1-3 LAT (fb)
-> wejdź
oraz do wszystkich tematów dot.
ROZSZERZANIE DIETY NIEMOWLĄT KARMIONYCH PIERSIĄ (adiel.pl),
które znajdziesz na tej stronie
Masz pytania dotyczące żywienia Twojego dziecka? Porozmawiaj bezpłatnie ze specjalistą ds. żywienia i żywności. Telefon: 608-202-240
Adiel.pl jest platformą internetową, która umożliwia Użytkownikom skorzystanie z usług o charakterze medycznym świadczonych przez profesjonalistów. Dzięki korzystaniu z adiel.pl Użytkownicy mogą uzyskać porady pozwalające na wprowadzenie i przestrzeganie zasad zbilansowanego i zdrowego odżywiania. Usługi świadczone przez nas nie zastępują konsultacji z lekarzem i właściwych badań diagnostycznych oraz nie mogą być traktowane jako podstawa do stosowania jakichkolwiek produktów leczniczych czy metod terapii i leczenia.