JESTEŚ TUTAJ: adiel.pl / Rozszerzanie Diety Niemowląt Karmionych Piersią / Krok Po Kroku
KOLEJNOŚĆ WPROWADZANIA PRODUKTÓW
Mąka, tzw. kaszki
Rozszerzanie diety niemowląt karmionych piersią
Temat: ZBOŻA GLUTENOWE, CZY BEZGLUTENOWE?
Wspomniane dokumenty zawierają jednak pewne wytyczne, które mogą służyć pomocą przy tworzeniu odpowiedniego schematu żywienia niemowlęcia. Jednym z przykładów jest zalecenie podawania najpierw warzyw, potem owoców. Również znajomość największych potrzeb rozwijającego się organizmu może, a nawet powinno być cenną wskazówką dla podjęcia odpowiednich decyzji. Przykładem niech będą choćby kończące się w organizmie niemowlęcia zapasy żelaza, zmagazynowane w życiu płodowym.
PRODUKTY ZE ZBÓŻ JAKO ŹRÓDŁO WĘGLOWODANÓW ZŁOŻONYCH, CZYLI ENERGII
1. BEZGLUTENOWE PIERWSZE?
Jeszcze niedawno były takie sugestie. Ale najnowsze wytyczne, obowiązujące pediatrów, dietetyków i innych specjalistów zajmujących się żywieniem dzieci uciekają od takiego stwierdzenia.
2. ILOŚĆ GLUTENU JEST WAŻNA!
W piśmiennictwie wyraźnie wskazuje się na ogromne znaczenie ilości glutenu podawanego w pierwszych kilku miesiącach od jego wprowadzenia do diety. Dokumenty naukowe zalecają małą ilość, nie podają jednak konkretnie, co to oznacza. Jedne badania prowadzone były z udziałem glutenu odpowiadającego 1/10 kromce chleba (opisane w: Vriezinga SL, Auricchio R, Bravi E i wsp. Randomized feeding intervention in infants at high risk for celiac disease. N Engl J Med 2014;371:1304-1315), inne prowadzone w Szwecji badały skutki podania glutenu, który mieści się w połowie kromki chleba.
Literatura: Szajewska H, Socha P, Horvath A i wsp. Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Stand Med Pediatr, styczeń 2021, t.18, 7-24
3. TEMAT WCIĄŻ W TOKU BADAŃ
Problem glutenu wciąż spędza wielu naukowcom sen z oczu. Tym bardziej, że trudno o prowadzenie badań na szeroką skalę. Jak zawsze w przypadku “doświadczeń” prowadzonych na dzieciach pojawia się ogromny etyczny problem.
Stąd zalecenia są mało konkretne. Niewielka ilość badań nie pozwala na skonkretyzowanie wytycznych. W dokumentach pada sformułowanie: “wydaje się, że podanie dziecku zbóż glutenowych w tym samym czasie, co inne pokarmy uzupełniające nie wpływa na bezwzględne ryzyko rozwoju autoimmunizacji celiakalnej lub celiakii”.
Literatura: Castenmiller J, de Henauw S, Hirsch-Ernst K i wsp.; EFSA NDA Panel (EFSA Panel on Nutrition, Novel Foods and Food Allergens). Scientific Opinion on the appropriate age range for introduction of complementary feeding into an infant’s diet. EFSA J 2019;17:5780
4. CZY JEST COŚ ZŁEGO W PODANIU ZBÓŻ GLUTENOWYCH DOPIERO W 12 M.Ż. DZIECKA?
Absolutnie nie!
Po pierwsze:
Wspomniany najważniejszy dokument podaje przedział czasowy na wprowadzenie glutenu do diety dziecka od ukończenia 4. m.ż do ukończenia 12 m.ż.
Po drugie:
Zboża bezglutenowe, typu mąka gryczana, z amarantusa, jaglana w niczym nie ustępują produktom zbożowym zawierającym gluten.
Wniosek:
Może warto po prostu odłożyć na później, to co budzi wątpliwości, a szczegółowe wyniki badań nie są jednoznaczne? Tym bardziej, że każdy dzień życia niemowlęcia to ogromny krok w stronę dojrzałości przewodu pokarmowego, w stronę wytworzenia mechanizmów obronnych – potrzebnych, jeżeli coś okaże się niewłaściwe, wręcz destrukcyjne dla danego dziecka. Powoli, wszystko w swoim czasie. W moim osobistym przekonaniu lepiej później niż zbyt wcześnie.
Tym bardziej, że:
Badania rynku wskazują duże zanieczyszczenie glutenem mąk bezglutenowych. Te same hale, na których pakuje się mąki, i inne sytuacje sprawiają, że osoby chore na celiakie mają duży problem z zakupem zbóż bezglutenowych bez glutenu (przynajmniej poniżej dawki, która jest dla nich bezpieczna, czyli 20 ppm).
Mimo wszystko
Jeszcze raz podkreślam, że zgodnie ze stanowiskiem EFSA (2019), gluten w małych ilościach można wprowadzać do diety dzieci w tym samym czasie, co inne pokarmy uzupełniające.
Literatura:
Szajewska H, Socha P, Horvath A i wsp. Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Stand Med Pediatr, styczeń 2021, t.18, 7-24
Tabele składu i wartości odżywczej żywności, : Hanna Kunachowicz, Beata Przygoda, Irena Nadolna, Krystyna Iwanow, Wydawca: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2019
PRODUKTY ZBOŻOWE PODAJEMY DZIECKU W FORMIE DODATKU MĄKI DO POSIŁKÓW ZAWIERAJĄCYCH OWOCE, LUB WARZYWA, BĄDŻ TEŻ DAŃ OBIADOWYCH. ZBOŻA SĄ ŚWIETNYM ŹRÓDŁEM WITAMIN Z GRUPY B ORAZ ENERGII, KTÓREJ NIEMOWLĘ ZUŻYWA CORAZ WIĘCEJ.
ZAPRASZAMY CIĘ RÓWNIEŻ
DO INNYCH TREŚCI:
Adiel.pl jest platformą internetową, która umożliwia Użytkownikom skorzystanie z usług o charakterze medycznym świadczonych przez specjalistów w dziedzinie. Dzięki korzystaniu z adiel.pl Użytkownicy mogą uzyskać porady pozwalające na wprowadzenie i przestrzeganie zasad zbilansowanego i zdrowego odżywiania. Usługi świadczone przez nas nie zastępują konsultacji z lekarzem i właściwych badań diagnostycznych oraz nie mogą być traktowane jako podstawa do stosowania jakichkolwiek produktów leczniczych czy metod terapii i leczenia.